пʼятниця, 19 листопада 2010 р.

Валеріана лікарська

Інші назви: маун аптечний, котячий корінь, сорокоприточна трава, трясовинна трава, маун, мяун

Ботанічна характеристика. Багатолітня трав'яниста рослина висотою від 50 см до 2 м. У перший рік життя утворюється лише розетка прикореневого листя, на другій - квітконосні стебла. Кореневище коротке, вертикальне, з багато чисельним корінням. Стебла прямі, усередині порожнисті, зовні борознисті, в нижній частині блідо-фіолетового кольору. Листя непарноперисторассеченні, нижні - черешкові, верхні сидячі. У верхній частині стебло гіллясте, утворює щитковидні або волотисті суцвіття. Віночок рожевого кольору, воронко видний. Тичинок три, товкач один з нижньою зав'яззю. Плід - сім'янка з чубком. Квітне з кінця травня до серпня, плоди дозрівають в червні-вересні.

Поширення. Практично повсюдне. Чагарників, зручних для заготівки, не утворює, тому обробляється в середній смузі в багатьох радгоспах. На плантаціях отримують сировину кращої якості. Кореневища в культивованих рослин удвічі більше. Обробляють високоврожайні сорти "Маун" і "Кардіола".

Місце проживання. У степу, по кам'янистих гірських схилах, переважно на вологих лугах, в заплавах річок, серед чагарників, на болотах, в лісах. У північних районах валеріана має тонше коріння, в південних районах кореневище і коріння більші. Обробляється на родючих, краще лугово-болотяних грунтах або на вологих ділянках. Грунт удобрюють мінеральними добривами азоту, фосфору, калія в співвідношенні 1:3:2. Розмножують свіжим насінням. Посів літній, осінній або передзимовий на глибину 1-2 см з міжряддями 45-60 див. Останнім часом розмножують кореневищними нащадками і вирощують як однорічну культуру. Урожай коріння 20-25 ц/га.

Заспокіюча рослина.

Заготівка। Дикорослу сировину заготовляють восени у фазі плодоносіння. Викопують лопатами або сапами. Сировину обтрушують від землі, миють в проточній воді в плетених корзинах або корнемійках, просушують, потім піддають про в’яленню і ферментизации, складаючи шаром 15 см на 2-3 дні, після чого воно темніє і посилюється характерний валеріановий запах. Прибирання на колгоспно-радгоспних полях виробляється механізованим способом. Використовують спеціальний прибиральний комбайн, при цьому земля обтрушується від коріння. У радгоспах використовують нові конструкції мийних установок "Механізоване розвантаження і вантаження підземних органів".

Богомол Альона

Немає коментарів:

Дописати коментар